Sorry, no posts matched your criteria.

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و تابع قوانین جمهوری اسلامی میباشد

تصاویری خیره‌کننده از طوفان‌های تندری کثیف

۱۰ دی ۱۳۹۷
10 بار
بدون نظر


طوفان‌های تندری کثیف یکی از جلوه‌های ترسناک، اما خیره‌کننده‌ی فوران‌های آتشفشانی است که عکاسی از آن‌ها کار هرکسی نیست.

 در میان بلاهای مختلف طبیعی، فوران آتشفشان جلوه‌ای بس مخوف و ترسناک دارد. به‌همین‌دلیل، هر کسی توان روبه‌رویی با آن و ثبت لحظه‌لحظه‌ی وقوعش را ندارد. هرچند داستان هنرمندی که امروز آثارش را بررسی می‌کنیم، تاحدی متفاوت است.

فرانسیسکو نِگرونی (Francisco Negroni)، عکاس شیلیایی منظره، بیش از هر چیز دیگر به‌خاطر تصاویر شگفت‌انگیز و تماشایی‌اش از وضعیت‌های آب‌وهوایی، به‌ویژه فوران‌های آتشفشانی خطرناک به‌شهرت رسیده است.

فرانسیسکو نگرونی، عکاس منظره از شیلی

نمایش خشم طبیعت که در عین ترسناک‌بودن، جذاب و خیره‌کننده است، باعث شده آثار این عکاس در سطح بین‌المللی مدنظر قرار بگیرد. آغاز این توجه به سال ۲۰۱۱ بازمی‌گردد؛ یعنی زمانی‌که تصاویر ثبت‌شده‌ی او از فوران آتشفشانی (Cordón Caulle Eruption) جهانی شد و جوایز عکاسی متعددی برایش به‌ارمغان آورد.

عکاسی از فورانهای آتشفشانی و طوفان تندری کثیف توسط فرانسیسکو نگرونی

ویژگی عمده‌ی آثار این عکاس خوش‌فکر و البته شجاع، توانایی در جاودانه‌کردن قدرت طبیعت به‌شکلی هنرمندانه است؛ به‌طوری‌که با نگاه‌کردن به عکس‌های ثبت‌شده‌ی وی می‌توان انرژی و خشم آتشین را احساس کرد.

نِگرونی در ابتدا به‌عنوان عکاس خبری فعالیت کرد و اخبار سیاسی روز را پوشش می‌داد و این گونه بود که در سال ۲۰۰۸، فوران یکی از قلل آتشفشانی بزرگ‌ و درعین‌حال فعال‌ شیلی، یعنی آتشفشان لایما (llaima Volcano) را شاهد بود. در آن لحظات، او نمی‌توانست این لحظات را ثبت‌وضبط کند؛ اما تماشای این منظره او را مجاب کرد در مسیر کاری‌اش تغییری ایجاد کند. او در مصاحبه‌ای اعلام کرد شاید در آن زمان فرصت چندانی برای تماشای فوران آتشفشان نداشت؛ اما همین زمان اندک کافی بود تا انگیزه‌ای قدرتمند را درونش احساس کند؛ انگیزه‌ای که او را واداشت از آن به‌بعد، همیشه به‌دنبال فوران‌های آتشفشانی بعدی باشد و مدام دوربین‌به‌دست سفر کند. او اضافه می‌کند تماشای فوران آتشفشان، انگیزه‌ی اصلی او برای شروع دوره‌ای ‌جدید در زندگی حرفه‌ای‌اش بود.

عکاسی از فورانهای آتشفشانی و طوفان تندری کثیف توسط فرانسیسکو نگرونی

او برای عکاسی از فوران‌های آتشفشانی از تکنیک‌های مختلفی استفاده می‌کند؛ اما دراین‌میان، تمرکزش بیشتر بر عکاسی با نوردهی طولانی (Long-Exposure) است تا بتواند جزئیات و قدرت آن لحظه را به‌زیبایی هرچه‌تمام‌تر به‌تصویر بکشد. بااین‌حال، عمده‌ی تصاویر او از «طوفان‌های تندری کثیف» (Dirty Thunderstorm) ثبت شده است؛ فوران‌هایی که در خلال آن‌ها وقوع رعدوبرق در میان دود و فوران گدازه‌ها را شاهد هستیم.

عکاسی از فورانهای آتشفشانی و طوفان تندری کثیف توسط فرانسیسکو نگرونی

عکاسی از فورانهای آتشفشانی و طوفان تندری کثیف توسط فرانسیسکو نگرونی

طوفان‌های تندری کثیف معمولا زمانی رخ می‌دهند که ذرات خاکستر و سنگ و دیگر مواد آتشفشانی حین بیرون‌ریختن از دهانه با یکدیگر برخورد کنند و باعث ایجاد الکتریسیته‌ی ساکن شوند. محققان تخمین می‌زنند بین ۲۷ تا ۳۵درصد از فوران‌های آتشفشانی با وقوع رعدوبرق همراه‌ هستند و همین مسئله باعث شده نِگرونی پدیده‌ای خاص و منحصربه‌فرد را به‌تصویر بکشد.

عکاسی از فورانهای آتشفشانی و طوفان تندری کثیف توسط فرانسیسکو نگرونی

باتوجه‌به دلایل گفته شده، این عکاس خوش‌ذوق همیشه در‌حال‌سفر به محل فوران‌های آتشفشانی است؛ در‌حالی‌که همیشه با خود کوله‌پشتی، لپ‌تاپ، دوربین، سه‌پایه و سه لنز ویژه در خودرو به‌همراه دارد.

 درادامه، توجه شما را به تماشای چند عکس دیدنی دیگر جلب می‌کنیم که این عکاس ثبت کرده است.

عکاسی از فورانهای آتشفشانی و طوفان تندری کثیف توسط فرانسیسکو نگرونی

عکاسی از فورانهای آتشفشانی و طوفان تندری کثیف توسط فرانسیسکو نگرونی

عکاسی از فورانهای آتشفشانی و طوفان تندری کثیف توسط فرانسیسکو نگرونی

عکاسی از فورانهای آتشفشانی و طوفان تندری کثیف توسط فرانسیسکو نگرونی

عکاسی از فورانهای آتشفشانی و طوفان تندری کثیف توسط فرانسیسکو نگرونی

امیدواریم از تماشای این تصاویر لذت برده باشید. آیا در خود شجاعت روبه‌روشدن با این بلای طبیعی و ثبت قدرت و شعله‌های خشمش را می‌بینید؟ شما به کدام حوزه‌ی عکاسی بیشتر علاقه دارید؟ دیدگاه‌های خود را با ما در میان بگذارید.


بازگشت دل به بازار بورس نیویورک

۱۰ دی ۱۳۹۷
8 بار
بدون نظر


شرکت آمریکایی دل پس از شش سال فعالیت به‌عنوان شرکتی خصوصی، باردیگر به بازار بورس نیویورک بازگشته است.

جمعه‌ی هفته‌ی گذشته، دل مجددا سهامش را در بازار بورس عرضه کرد. شش سال پیش، مایکل دل، مدیرعامل و مؤسس دل، با خرید تمامی سهام این شرکت، آن را به شرکتی خصوصی تبدیل کرد. در آن زمان، این خرید به‌عنوان بزرگ‌ترین خرید یک شرکت پس از بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ به‌شمار می‌رفت.

هم‌اکنون، دل با نماد شناسایی DELL در بازار بورس نیویورک فعالیت می‌کند. شایان ذکر است این شرکت ۸۱درصد از سهام VMware را نیز دراختیار داشت و در زمان فعالیت خصوصی، از نماد شناسایی DVMT.N برای دنبال‌کردن وضعیت سهامش در VMware استفاده می‌کرد.

با خرید سهام ثبت‌شده با نام DVMT.N به‌مبلغ ۲۴میلیارد دلار، دل توانست فرایند سنّتی عرضه‌ی عمومی سهام را پشت‌سر بگذارد و به‌طور مستقیم وارد بازار بورس شود. این مسئله از آن نظر اهمیت دارد که با وجود بدهی ۵۲.۷میلیارددلاری دل، عرضه‌ی عمومی سهام این شرکت با سؤالات سخت‌گیرانه‌ی سرمایه‌گذاران روبه‌رو می‌شد.

مایکل دل

در زمان شروع فعالیت بازار در روز جمعه، ارزش هر سهم این شرکت معادل ۴۶ دلار بود که باعث می‌شد ارزش بازار این شرکت به ۱۶میلیارد دلار برسد.

در سال‌های ابتدایی قرن بیست‌ویکم، از دل به‌عنوان نمادی از نوآوری یاد می‌شد. این شرکت در زمینه‌ی سفارش اینترنتی رایانه‌های شخصی‌سازی‌شده پیش‌گام بود. ارتباط تنگاتنگ آن‌ها با تولیدکنندگان قطعه در آسیا هم به دل اجازه می‌داد تا هزینه‌ی تولید را به‌حداقل برساند.

باوجوداین در سال‌های بعد، با حرکت بازار به‌سمت تبلت‌ها، تلفن‌های هوشمند، پخش‌کننده‌های موسیقی و کنسول‌های بازی، دل جایگاهش را به رقبا واگذار کرد؛ تاجایی‌که در سه‌ماهه‌ی پایانی ۲۰۱۲، فروش این شرکت به‌حدود ۱۰درصد رسید.

همین افت فروش، مایکل دل را وادار کرد با خرید این شرکت، آن را از بازار عمومی سهام خارج کند. پس از این‌ کار، این شرکت از تولید‌کننده‌ی رایانه‌های شخصی به شرکتی تبدیل شد که گستره‌ی وسیعی از خدمات و محصولات مرتبط‌با فناوری را ارائه می‌کند. این خدمات و محصولاتی همچون ابزارهای ذخیره‌سازی، سرورها، تجهیزات شبکه و تولیدات امنیتی را شامل می‌شوند.

dell-laptopاین راهبرد را می‌توان به‌عنوان نقطه‌ی مقابل راهکار اتخاذشده‌ی اچ‌پی درنظرگرفت. اچ‌پی با جداشدن از شرکت مادر (Hewlett Packard Enterprise Co) در سال ۲۰۱۶، تمرکزش را روی سخت‌افزار محدود کرد؛ چراکه از نگاه مدیران این شرکت، تمرکز دو شرکت مجزا بر دو مقوله‌ی سخت‌افزار و خدمات می‌توانست سرعت عمل آن‌ها را افزایش‌ دهد.

مقاله‌ی مرتبط:

درهرحال، به‌نظر می‌رسد استراتژی دل موفقیت‌آمیز بوده‌ است؛ به‌ویژه اینکه امروزه اغلب مشتریان تجاری ترجیح می‌دهند برای مدیریت زیرساخت‌های اطلاعاتی، تمامی خدمات و محصولات لازمشان را از یک شرکت تهیه کنند.

دل در آخرین گزارش مالی خود از افزایش ۱۵درصدی سود در‌مقایسه‌با سه‌ماهه‌ی پیشین خبر داده است. آن‌ها پیش‌بینی می‌کنند در سال آینده، درآمدی بین ۹۰.۵میلیارد تا ۹۲میلیارد دلار را به‌دست خواهد آورد.

براساس داده‌های ارائه‌شده‌ی کانالایز (Canalys)، دل با سهم سالانه‌ی ۱۷درصدی از بازار رایانه‌های شخصی پشت‌سر رقبایی همچون اچ‌پی و لنوو قرار دارد. این درحالی است که سهم اچ‌پی و لنوو از این بازار به‌ترتیب ۲۳ و ۲۱درصد است.


بیماری اختلال طیف اوتیسم علایم روش تشخیص درمان و پیشگیری

۱۰ دی ۱۳۹۷
10 بار
بدون نظر


اوتیسم یا درخودماندگی یک بیماری عصبی‌رفتاری پیچیده است که شامل نقایصی در تعاملات اجتماعی، مهارت‌های گفتاری و ارتباطی همراه‌با رفتار‌های خشک و تکراری است. به‌علت طیف وسیع علایم این بیماری به این بیماری اختلال طیف اوتیسم (ASD) گفته می‌شود. این گستره طیف وسیعی از علایم، مهارت‌ها و سطوحی از نقایص را در بر می‌گیرد. شدت ASD می‌تواند از نقصی که موجب بروز محدودیت‌های جزئی در زندگی طبیعی می‌شود تا ناتوانی‌های ویرانگری که نیاز به مراقبت‌های اساسی دارند، متغیر باشد.

کودکان مبتلا به اوتیسم دارای مشکلاتی در زمینه‌ی ارتباط برقرار کردن هستند. آن‌ها در زمینه‌ی درک افکار و احساس دیگران مشکل دارند و نمی‌توانند احساسات خود را بوسیله‌ی کلمات یا حرکات، حالات چهره و لمس کردن بیان کنند. یک کودک مبتلا به ASD که خیلی حساس است، ممکن است با شنیدن صداها، لمس کردن، بوها یا مشاهده‌ی صحنه‌هایی که برای دیگران طبیعی به نظر می‌رسد، دچار مشکل شده و حتی درد بکشد. کودکان اوتیسمی ممکن است دارای حرکات بدنی تکراری و تقلیدی مانند تکان خوردن مداوم، قدم زدن یا حرکات تکراری دست باشند. آن‌ها ممکن است واکنش‌های غیرطبیعی دربرابر دیگران داشته باشند، به اشیاء بچسبند، در مقابل تغییر در روال‌های خود مقاومت کنند یا اینکه دارای رفتار تهاجمی یا آسیب به خود باشند. در برخی مواقع ممکن است به‌نظر برسد که آن‌ها توجهی به مردم، اشیاء یا فعالیت‌های اطراف خود ندارند. برخی از کودکان مبتلا به اوتیسم ممکن است دچار تشنج شوند و گاهی هم این تشنج‌ها تا زمان نوجوانی بروز نمی‌کنند.

برخی افراد مبتلا به اوتیسم تا حدودی از نظر شناختی دچار مشکل هستند. برخلاف اختلال شناختی معمول‌تر که ویژگی آن تأخیر نسبی برابر در تمام حوزه‌های توسعه است، افراد اوتیسمی توسعه‌ی مهارتی نابرابری را از خود نشان می‌دهند. آن‌ها ممکن است دارای مشکلاتی در حوزه‌های خاص به‌ویژه در مسئله‌ی ارتباط برقرار کردن با دیگران باشند. اما بااین‌حال ممکن است دارای مهارت‌های توسعه‌یافته‌ی غیرمعمولی در دیگر ابعاد مانند نقاشی، ساخت موسیقی، حل مسائل ریاضی یا به‌خاطر سپردن موضوعات باشند. آن‌ها ممکن است در آزمون‌های هوش غیر زبانی نمره‌ی متوسط و حتی بالاتر از متوسط بگیرند.

اوتیسم

علایم اوتیسم به‌طور معمول طی سه سال اول زندگی تظاهر می‌یابند. برخی کودکان از بدو تولد نشانه‌هایی دارند. برخی ظاهرا ابتدا طبیعی هستند ولی ناگهان وقتی به سن ۳۶-۱۸ ماهگی می‌رسند، این علایم را بروز می‌دهند. با‌این‌حال برخی از افراد، علایم اختلالات ارتباطی را تا زمانی‌که تقاضای محیطی از حد توانایی‌هایشان فراتر نرود، نشان نمی‌دهند. میزان شیوع اوتیسم درمیان پسران چهار برابر دختران است و به‌نظر نمی‌رسد که این بیماری دارای مرزهای نژادی، قومی یا اجتماعی باشد. درآمد خانواده، سبک زندگی یا سطح تحصیلات والدین تاثیری روی احتمال ابتلای یک کودک به اوتیسم ندارند.

گفته می‌شود که شیوع اوتیسم رو به افزایش است، هرچند این امر آشکار نیست که آیا این افزایش مرتبط با پیشرفت در تشخیص این بیماری است یا اینکه یک افزایش حقیقی در شیوع بیماری وجود دارد. اوتیسم یکی از اختلالاتی است که است که امروزه با عنوان اختلالات طیف اوتیسم مطرح می‌شوند. اختلالات قبلی که هم‌اکنون در سایه‌ی تشخیص ASD یا یک اختلال ارتباط اجتماعی طبقه‌بندی می‌شوند، عبارت‌اند از:

اختلال اوتیستیک یا اوتیسم: این همان چیزی است که بیشتر افراد با شنیدن نام اوتیسم آن را تصور می‌کنند. این وضعیت به مشکلاتی در زمینه‌ی تعاملات اجتماعی، ارتباط برقرار کردن و بازی‌های تخیلی در کودکان کمتر از سه سال اشاره دارد.

سندرم آسپرگر: این کودکان مشکلات گفتاری ندارند. آن‌ها در آزمون‌های هوش، نمره‌ای متوسط و بالاتر می‌گیرند، اما دچار برخی مشکلات اجتماعی و محدودیت علایق مانند کودکان مبتلا به اختلال اوتیسم هستند. درواقع سندرم آسپرگر انتهای ملایم طیف اوتیسم است. یک فرد مبتلا به سندرم آسپرگر ممکن است خیلی باهوش باشد و از پس زندگی خود برآید. او ممکن است واقعا روی موضوعات مورد علاقه‌ی خود تمرکز کرده و یکسره درباره‌ی آن‌ها بحث کند. اما او از لحاظ اجتماعی مشکلاتی دارد.

اختلال فراگیر رشد یا PDD: این بیماری با عنوان اوتیسم غیرمعمول (atypical autism) نیز شناخته می‌شود. این نوع مشکل شامل کودکانی می‌شود که دارای برخی از رفتارهای اوتیسمی هستند ولی در دیگر گروه‌ها طبقه بندی‌نمی‌شوند.

اختلال از هم‌ گسیختگی کودکی: این کودکان حداقل برای دوسال، دارای توسعه‌ی طبیعی هستند و سپس برخی از مهارت‌های ارتباطی و اجتماعی خود را از دست می‌دهند. این مورد اختلال بسیاری نادری است که وجود آن به‌عنوان یک اختلال جداگانه در میان بسیاری از متخصصان حوزه سلامت روان مورد شک و تردید است.

سندرم رت: این سندرم قبلا در گروه اختلال طیف اوتیسم طبقه‌بندی می‌شد اما اکنون تأیید شده است که علت سندرم رت، ژنتیکی است. کودکان مبتلا به سندرم رت که عمدتا دختران هستند، در آغاز دارای توسعه‌ی طبیعی هستند اما پس از مدتی مهارت‌های ارتباطی و اجتماعی خود را از دست می‌دهند. در فاصله‌ی ۴-۱ سالگی، حرکات تکراری دست جای استفاده‌ی هدفمند از دست را می‌گیرد. کودکان مبتلا به سندرم رت معمولا دچار مشکلات شناختی جدی می‌شوند.

انواع اختلال طیف اوتیسم

تاریخچه‌ اوتیسم

از اوایل دهه‌ی ۱۹۰۰ از واژه‌ی اوتیسم برای اشاره به طیف وسیعی از مشکلات عصبی‌روانشناختی استفاده می‌شد. اما این اصطلاح از کجا آمد و چگونه دانش درباره‌ی اوتیسم تغییر کرد؟

اصطلاح اوتیسم از واژه‌ی یونانی اوتوس (autos) که به‌معنای خود است، گرفته شده است. این اصطلاح وضعیتی را تشریح می‌کند که در آن یک فرد از تعاملات اجتماعی کنار گذاشته شده است، به‌عبارت دیگر او تبدیل به یک خودِ ایزوله شده است. یوجین بلولر روانپزشک سوئیسی نخستین فردی بود که از این اصطلاح استفاده کرد. او در سال ۱۹۱۱ برای اشاره به برخی از علایم مرتبط با اسکیزوفرنی از این کلمه استفاده کرد. در دهه‌ی ۱۹۴۰ پژوهشگران آمریکایی از واژه‌ی اوتیسم برای تشریح کودکان دارای مشکلات عاطفی یا اجتماعی استفاده کردند. لئو کانر پزشکی از دانشگاه جان هاپکینز برای توصیف رفتار چندین کودک که دارای رفتار انزواطلبی بودند، واژه‌ی اوتیسم را به کار برد. در همان زمان هانس آسپرگر دانشمندی آلمانی وضعیت مشابهی را شناسایی کرد و نام آن را سندرم آسپرگر نامید.

مقاله‌های مرتبط:

تا دهه‌ی ۱۹۶۰ در ذهن بسیاری از پژوهشگران، اوتیسم و اسکیزوفرنی بیماری‌هایی مرتبط با هم بودند. پس از آن بود که متخصصان پزشکی به‌تدریج درک جداگانه از اوتیسم در کودکان حاصل کردند. از دهه‌ی ۱۹۶۰ تا دهه‌ی ۱۹۷۰ پژوهش‌های مرتبط با درمان اوتیسم روی داروهایی نظیر LSD، شوک الکتریکی و تکنیک‌های تغییر رفتاری تمرکز داشت. مورد آخری روی درد و تنبیه متکی بود. در جریان دهه‌ی ۱۹۸۰ تا دهه‌ی ۱۹۹۰، نقش درمان رفتاری و استفاده از محیط‌های یادگیری به‌شدت کنترل شده به‌عنوان درمان‌های اصلی بسیاری از اشکال اوتیسم و مشکلات مرتبط مطرح شد. هم‌اکنون اساس درمان اوتیسم رفتار درمانی و گفتار درمانی است.

علت اوتیسم چیست؟

از آن جایی که فراوانی اوتیسم در برخی از خانواده‌ها بیشتر است، بیشتر پژوهشگران بر این باورند که احتمالا ترکیبات خاصی از ژن‌ها هستند که روی استعداد یک کودک در ابتلا به این بیماری اثرگذارند. اما عوامل خطرساز دیگری هم وجود دارند که احتمال داشتن فرزند مبتلا به اوتیسم را افزایش می‌دهند؛ برای مثال افزایش سن پدر یا مادر در هنگام بچه‌دار شدن، احتمال داشتن یک فزرند مبتلا به اوتیسم را افزایش می‌دهد. هنگامی که یک زن باردار در معرض داروها یا مواد شیمیایی خاصی قرار می‌گیرد، احتمال بروز اوتیسم در فرزند او بیشتر می‌شود. این عوامل خطرساز عبارت‌اند از الکل، مشکلات متابولیکی مادری نظیر دیابت و چاقی و استفاده از داروهای ضدتشنج در دوران بارداری. در برخی موارد، اوتیسم با فنیل‌کتونوری درمان نشده (PKU) و سرخچه (سرخک آلمانی) نیز مرتبط بوده است. جنجال‌های زیادی بر سر موضوع ارتباط اوتیسم و واکسیناسیون در کودکان وجود داشته است، اما شواهدی مبنی بر اینکه واکسیناسیون موجب اوتیسم شود، وجود ندارد. پژوهشگران در زمینه‌ی اینکه محیط روانشناختی یک کودک مانند نحوه‌ی مراقبت از کودک بتواند موجب اوتیسم شود، نیز شواهد محکمی ندارند. برخی پژوهش‌ها نشان می‌دهند که این بیماری ممکن است حاصل وجود ناهنجاری‌هایی در مناطقی از مغز باشد که ورودی‌های حسی را پردازش می‌کنند و در فرایند پردازش زبان نیز نقش دارند.

آیا واکسن‌ها موجب اوتیسم می‌شوند؟

نتایج پژوهش‌ها آشکار است: واکسن‌ها موجب اوتیسم نمی‌شوند. مطالعات بسیاری در راستای یافتن ارتباطی در این زمینه انجام شده است که هیچ‌کدام نتوانسته‌اند وجود چنین ارتباطی را تأیید کنند.

مجادله‌ی ارتباط واکسن سرخک – اوریون- سرخجه (MMR) با بروز اوتیسم

این تردید زمانی آغاز شد که در سال ۱۹۹۸، پژوهشگران انگلیسی مقاله‌ای را منتشر کردند که در آن گفته شده بود واکسن سه‌گانه‌ی سرخک – اوریون- سرخجه (MMR) موجب اوتیسم می‌شود. در این مطالعه تنها ۱۲ کودک مورد بررسی قرار گرفته بودند اما توجه زیادی را به‌خود جلب کرد. در همان زمان، افزایش قابل‌توجهی در شمار کودکانی که مبتلا به اوتیسم تشخیص داده می‌شدند، اتفاق افتاد. یافته‌های این مقاله منجر به این شد که پزشکان دیگری نیز درباره‌ی ارتباط احتمالی بین واکسن سه‌گانه و اوتیسم مطالعاتی انجام دهند. حداقل ۱۲ مطالعه انجام شد که هیچکدام نتوانست چنین ارتباطی را تأیید کند.

مقاله لانست در مورد ارتباط اوتیسم و واکسن ها

یک بررسی درباره‌ی مطالعه‌ای که در سال ۱۹۹۸ انجام شد، پرده از برخی از مشکلاتی که در اجرای این مطالعه وجود داشت، برداشت. ژورنالی که این مقاله را منتشر کرده بود، درنهایت آن را استرداد کرد تا دیگر پژوهش‌ها با نتایج آن درگیر نشوند. مشکلات دیگری نیز وجود داشت. برای مثال پژوهشگران متوجه شدند که وکیلی که به‌دنبال ارتباط بین واکسن‌ها و اوتیسم بود، چیزی حدود نیم میلیون دلار به پژوهشگر ارشد مطالعه پرداخت کرده بود.

مجادله‌ی ارتباط تیمروزال با اوتیسم

یک سال پس از مطالعه‌ی انگلیسی نگرانی از وجود ارتباط بین واکسن و اوتیسم به سمت ماده‌ای که در واکسن کودکان مورد مصرف قرار می‌گرفت، هدایت شد. این ماده که تیمروزال نامیده می‌شود، حاوی جیوه است. جیوه فلزی است که در سطوح بالا برای مغز و کلیه‌ها مضر است. پزشکان از تیمروزال برای پیش‌گیری از رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها در واکسن‌ها استفاده می‌کردند. شواهدی وجود نداشت که مقادیر کم استفاده شده در مواد دارویی موجب شود آن‌ها زیان‌بار شوند. بااین‌حال تا سال ۲۰۰۱ این ماده از اکثر واکسن‌های کودکان حذف شد.

مقاله‌های مرتبط:

برای مطالعه‌ی این اینکه آیا تیمروزال با اوتیسم ارتباطی دارد یا نه، پژوهشگران کودکانی را که واکسن‌های حاوی این ماده را دریافت کرده بودند، مورد بررسی قرار دادند. آن‌ها کودکانی که این واکسن‌ها را دریافت کرده بودند با آن‌هایی که این واکسن را دریافت نکرده بودند، مورد مقایسه قرار دادند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در آمریکا ۹ مطالعه‌ی مختلف را برای بررسی ارتباط احتمالی بین تیمروزال و اوتیسم مورد حمایت قرار داد. نتیجه‌ی این مطالعات چنین ارتباطی را تأیید نکرد. علاوه‌بر این، تشخیص موارد بیماری اوتیسم بعد از اینکه سازندگان واکسن ماده‌ی تیمروزال را از بیشتر واکسن‌های کودکان حذف کردند، همچنان رو‌به‌افزایش بود (امروزه مقدار کمی از این ماده در واکسن‌های علیه بیماری‌های دیفتری، کزاز و ﺳﯾﺎه‌ﺳرفه که با عنوان DTaP و DTaP-Hib شناخته می‌شوند، وجود دارد).

پژوهشگران همچنین بررسی کردند که آیا تمام واکسن‌های مورد نیاز برای کودکان زیر سن دو سال با هم موجب آغاز اوتیسم می‌شوند یا نه. کودکان در ۱۵ ماه نخست زندگی، ۲۵ نوبت واکسن دریافت می‌کنند. برخی از افراد نگران بودند که دریافت همه‌ی آن‌ها در اوایل زندگی ممکن است منجر به توسعه‌ی اوتیسم در آن‌ها شود. اما مرکز کنترل‌ و‌ پیشگیری از بیماری‌ها گروه‌هایی از کودکان را که واکسن‌ها را طبق برنامه‌ی توصیه شده دریافت کرده بودند با آن‌هایی که واکسن‌ها را با تأخیر دریافت کرده یا اصلا واکسنی دریافت نکرده بودند، مورد مقایسه قرار داد. تفاوتی در شیوع اوتیسم درمیان این دو گروه مشاهده نشد.

در سال ۲۰۰۴، کمیته‌ی بازرسی سلامت ایمنی‌سازی از مؤسسه‌ی پزشکی گزارشی را در ارتباط با این موضوع منتشر کرد. پژوهشگران تمام مطالعاتی که درباره‌ی ارتباط بین واکسن‌ها و اوتیسم انجام شده بودند، منتشر شده یا منتشر نشده را مورد بررسی قرار دادند. آن‌ها در یک گزارش ۲۰۰ صفحه‌ای، بیان کردند که شواهدی که تاییدکننده‌ی ارتباط بین واکسن‌ها و اوتیسم باشد، موجود نیست.

انواع اوتیسم

در طول زمان روانپزشکان روش سیستماتیکی را برای تشریح اوتیسم و وضعیت‌های مرتبط توسعه داده‌اند. تمامی این اختلالات تحت عنوان اختلالات طیف اوتیسم شناخته می‌شوند. این اختلالات براساس شدت علایم به سه سطح طبقه‌بندی می‌شوند. اصطلاح اختلال فراگیر رشد قبلا استفاده می‌شد ولی دیگر مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. اگر قبلا یک کودک PDD خوانده می‌شد، تحت معیار جدید تشخیص آن باید ASDباشد.

کودک

علایم اوتیسم کدام‌اند؟

یکی از علایم مشترک در همه‌ی انواع اوتیسم، ناتوانی در ارتباط برقرار کردن و تعامل با دیگران است. درواقع برخی از افراد مبتلا به اوتیسم اصلا قادر به ارتباط برقرار گردن نیستند. دیگران ممکن است دارای دشواری‌هایی در زمینه تفسیر زبان بدن یا حفظ یک مکالمه باشند. علایم مرتبط با اوتیسم ممکن است شامل رفتارهای غیرطبیعی در حوزه‌های زیر باشد:

 • علاقه به اشیاء یا اطلاعات خاص
 • واکنش به احساسات
 • هماهنگی فیزیکی

این علایم معمولا در اوایل توسعه‌ی بیماری قابل مشاهده‌اند. بیشتر کودکان مبتلا به اوتیسم شدید، تا سن سه سالگی تشخیص داده می‌شوند.

اختلال طیف اوتیسم می‌تواند در افراد مختلف به اشکال مختلفی تظاهر پیدا کند. این بیماری یک ناتوانی توسعه‌ای است که روی برقراری ارتباط، رفتار و تعاملات افراد مبتلا تاثیر می‌گذارد. علت منحصر به فردی برای آن وجود ندارد و علایم آن می‌توانند از بسیار خفیف تا بسیار شدید متغیر باشد. برخی از کودکان مبتلا نخستین علایم را هنگامی که فقط چند ماهه هستند، بروز می‌دهند. برخی دیگر چند ماه اول زندگی ظاهرا دارای توسعه‌ی طبیعی بوده و پس از آن علایمی در آن‌ها بروز می‌کند.

در نیمی از کودکان مبتلا تا سن ۱۲ ماهگی علایم بیماری قابل مشاهده است و تقریبا ۹۰-۸۰ درصد از موارد نهایتا تا دو سالگی علایم بیماری را بروز می‌دهند. کودکان مبتلا به ASD علایمی را در سرتاسر زندگی خود خواهند داشت اما این امر نیز امکان‌پذیر است که با افزایش سن بهتر شوند.

مشکلات ارتباطی کودک مبتلا به اوتیسم

مهارت‌های اجتماعی

کودک مبتلا به ASD در ارتباط برقرار کردن با دیگران دچار اوقات سختی می‌شود. مشکلات مرتبط با مهارت‌های اجتماعی از رایج‌ترین علایم هستند. فرد مبتلا شاید بخواهد که روابط نزدیکی داشته باشد اما ممکن است نداند که چگونه این کار را انجام دهد. اگر کودکی دچار این مشکل باشد، او ممکن است برخی از علایم اجتماعی را هنگامی که ۱۰-۸ ماهه است، نشان دهد. این علایم شامل هر یک از موارد زیر می‌شوند:

 • قادر نیست در یک سالگی در مقابل شنیدن نام خود واکنشی نشان دهد
 • علاقه‌ای به بازی، اشتراک یا صحبت با دیگر افراد ندارد
 • ترجیح می‌دهد که تنها باشد
 • از تماس جسمی پرهیز می‌کند
 • از تماس چشمی اجتناب می‌کند
 • وقتی که ناراحت است، دلداری دادن دیگران را دوست ندارد
 • احساسات دیگران را درک نمی‌کند
 • وقتی که دیگران می‌خواهند او را از زمین بلند کنند، یا راه رفتن را به او آمورش دهند، بازوهای خود را باز نمی‌کند.
 • ارتباط‌های کلامی

حدود ۴۰ درصد از کودکان مبتلا به اختلالات طیف اویسم اصلا صحبت نمی‌کنند و بین ۳۰-۲۵ درصد برخی از مهارت‌های گفتاری را طی طفولیت فرا می‌گیرند اما بعدا آن‌ها را از دست می‌دهند. برخی از کودکان مبتلا به ASD دیرتر صحبت کردن را آغاز می‌کنند. بیشتر این افراد دارای مشکلاتی در زمینه‌ی گفتاری هستند، نظیر:

 • تأخیر در صحبت کردن و کسب مهارت‌های گفتاری
 • صدای یکنواخت و روباتیک
 • پژواک‌گویی (تکرار کلمات)
 • داشتن مشکل در زمینه‌ی کاربرد ضمایر (برای مثال به‌جای تو می‌گوید من)
 • عدم استفاده یا استفاده‌ی به‌ندرت از زبان اشاره و عدم واکنش به اشاره‌ی دیگران
 • ناتوانی در باقی ماندن روی موضوع هنگام صحبت یا پاسخ‌گویی به سوالات
 • عدم تشخیص کنایه و شوخی
 • الگوهای رفتاری
 • کودکان مبتلا به ASD دارای رفتاری غیرطبیعی یا علایقی غیرمعمول هستند. مثال‌هایی در این مورد عبارت‌اند از:
 • رفتارهای تکراری مانند تکان دادن دست، تکان خوردن، پرش یا چرخش
 • حرکات مداوم (قدم زدن) و رفتار بیش از حد
 • چسبیدن به فعالیت‌ها یا اشیاء خاص
 • مقید بودن به روال‌های خاص (و ناراحت شدن زمانی‌که یک روال حتی کمی دچار تغییر شود)
 • حساسیت بسیار نسبت به لمس، نور و صدا
 • عدم مشارکت در بازی‌های وانمودی یا تقلید رفتار دیگران
 • عادات بهانه‌گیری از غذا
 • عدم هماهنگی، شلختگی
 • رفتار تکانشگری (عمل بدون تفکر)
 • رفتار تهاجمی هم با خود و هم با دیگران
 • دوره‌ی توجه کوتاه

کودک

کشف علایم و نشانه‌های اختلال طیف اوتیسم

هرچه درمان اختلال ظیف اوتیسم سریع‌تر آغاز شود، احتمال مؤثر بودن آن بیشتر است. بنابراین آگاهی از علایم و نشانه‌های این بیماری بسیار مهم است. اگر در کودکی مراحل توسعه‌ی خاصی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود، دیده نشود یا اینکه با تأخیر اتفاق بیفتد، لازم است که به پزشک متخصص اطفال مراجعه شود.

 • لبخند زدن در ۶ ماهگی
 • تقلید حالات چهره یا صداها در ۹ ماهگی
 • درآوردن صداهایی از خود در ۱۲ ماهگی
 • حرکات (اشاره‌ای یا تکان دادن دست) در ۱۴ ماهگی
 • سخن گفتن تک‌واژه‌ای در ۱۶ ماهگی و استفاده از دو کلمه یا بیشتر در ۲۴ ماهگی
 • انجام بازی‌های وانمودی در ۱۸ ماهگی

پزشکان چگونه اوتیسم را تشخیص می‌دهند؟

تشخیص زودهنگام می‌تواند موجب تفاوت عظیمی در زندگی کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم و خانواده‌ی آن‌ها شود. بااین‌حال، تشخیص ASD همیشه آسان نیست. هیچ تست آزمایشگاهی برای آن موجود نیست، بنابراین پزشک روی مشاهده‌ی رفتار کودکان و شنیدن نگرانی‌های والدین آن‌ها تکیه می‌کند. ASD دارای طیف وسیعی از علایم است. برخی از افرادی که در این طیف قرار دارند، دارای اختلالات روانی شدیدی هستند. برخی دیگر ممکن است بسیار باهوش بوده و قادر به زندگی مستقل باشند. اینکه آیا یک کودک دچار این وضعیت است یا نه، طی تشخیص دو مرحله‌ای اوتیسم که با متخصص اطفال آغاز می‌شود، مشخص می‌شود.

کودک اوتیسمی

بررسی و معاینه‌ کودک: متخصصان اطفال نخستین گام فرایند تشخیص اوتیسم هستند. هر کودکی در سنین ۱۸ و ۲۴ ماهگی مورد بررسی قرار می‌گیرد، حتی اگر به‌نظر نرسد که دارای علایم اوتیسم باشد. در این بررسی‌ها، پزشکِ اطفال، کودک را تماشا کرده و با اوصحبت می‌کند. همچنین از والدین او سوالاتی در زمینه‌ی سابقه‌ی خانوادگی ابتلا به اوتیسم و رشد و رفتار کودک خواهد پرسید.

 • آیا کودک در ۶ ماهگی لبخند زده است؟
 • آیا او در سن ۹ ماهگی صداها و حالات چهره را تقلید کرده است؟
 • آیا او در ۱۲ ماهگی سعی کرده است از خود صداهایی درآورد؟
 • آیا دارای رفتارهای غیرطبیعی و تکراری است؟
 • آیا با برقراری تماس چشمی مشکل دارد؟
 • آیا با دیگر تعامل برقرار کرده و تجربیات خود را به اشتراک می‌گذارد؟
 • آیا وقتی چیزی سعی دارد توجه او را به خود جلب کند، او واکنش نشان می‌دهد؟
 • ایا تُن صدای او یکنواخت است؟
 • آیا او واکنش دیگران را درک می‌کند؟
 • آیا او نسبت به نور، صدا یا دما حساس است؟
 • آیا در زمینه‌ی خواب یا گوارش او مشکلاتی وجود دارد؟
 • آیا گرایش به آزردگی یا خشم در او دیده می‌شود؟

پاسخ به این سوالات در غربالگری کودک بسیار مهم است. اگر همه چیز بررسی شد و جای نگرانی وجود نداشت، این پایان این بررسی است. اما اگر کودک دچار مشکلات توسعه‌ای بود یا پزشک نگرانی‌هایی درباره‌ی او داشت، لازم است برای آزمایش‌ها بیشتر به متخصص مراجعه شود.

DMS-5

آزمایش‌ها دیگر برای تشخیص اوتیسم

اگر کودک نیاز به آزمایش‌ها بیشتری داشته باشد، احتمالا به همکاری گروهی از متخصصان ASD شامل متخصص اطفال، پاتولوژیست گفتار و زبان و کار درمانگر نیاز خواهد بود. همچنین ممکن است نیاز به همکاری یک متخصص اطفال توسعه‌ای و متخصص اعصاب نیز باشد. این ارزیابی معمولا برای بررسی موضوعاتی مانند سطح شناختی کودک، توانایی‌های گفتاری و دیگر مهارت‌های زندگی نظیر غذا خوردن، لباس پوشیدن و رفتن به توالت انجام می‌شود. برای تشخیص رسمی بیماری کودک باید استانداردهای راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5) را که توسط انجمن روانپزشکی آمریکا منتشر شده است، برآورده سازد. برای اینکه یک کودک مبتلا به اوتیسم تشخیص داده شود، باید دارای مشکلاتی در زمینه‌های زیر باشد:

مقاله‌های مرتبط:

اول: چالش در زمینه ارتباط برقرار کردن و تعاملات اجتماعی: برای کودکان مبتلا به ASD ارتباط گرفتن با دیگران یا پیش‌بینی واکنش دیگران، درک علایم اجتماعی، ایجاد تماس چشمی یا داشتن یک مکالمه دشوار است. آن‌ها ممکن است دیرتر از کودکان طبیعی سخن گفتن را آغاز کنند. آن‌ها همچنین ممکن است در مواقع نیاز به مهارت‌های ماهیچه‌ای برای فعالیت‌هایی نظیر ورزش، نقاشی یا نوشتن مشکل داشته باشند.

دوم: الگوهای رفتاری محدود و تکراری: کودکان مبتلا به ASD ممکن است دچار حرکات نوسانی بدن یا تکرار الفاظ باشند و هنگامی که روال طبیعی آن‌ها دچار تغییر می‌شود‌، احساس ناراحتی کنند. آن‌ها معمولا به‌شدت جذب یک موضوع خاص می‌شوند. همچنین در زمینه‌ی حسی مشکلاتی دارند.

درمان اوتیسم

نوع درمانی که یک کودک برای اختلال طیف اوتیسم دریافت می‌کند، بستگی به نیازهای فردی او دارد. از آن جایی که ASD یک اختلال طیف است (به این مفهوم که برخی از کودکان دارای علایم خفیفی بوده در حلیکه برخی دیگر دارای علایم شدیدی هستند) و هر کودکی که به آن مبتلا است منحصر‌‌به‌فرد است، درمان‌های مختلفی برای بیماری وجود دارد. این درمان‌ها می‌توانند شامل درمان‌های برای بهبود گفتار و رفتار و گاهی نیز داروهایی برای مدیریت مشکلات دیگر مرتبط با اوتیسم باشد. درمان‌هایی که یک کودک می‌تواند از آن بهره‌مند شود، بستگی به موقعیت و نیازهای او دارد، اما هدف یکی است: کاهش علایم و بهبود یادگیری و رشد کودک. رویکرد درمان اوتیسم بسته به نیازهای فرد بیمار متغیر است. به‌طور کلی این درمان‌ها در گروه‌های زیر قرار می‌گیرند.

 • درمان‌های رفتاری و ارتباطی
 • درمان‌های رژیمی و پزشکی
 • درمان‌های مکمل (برای مثال موسیقی یا هنر درمانی)
 • درمان‌های رفتاری و ارتباطی

درمان اولیه برای اوتیسم شامل برنامه‌هایی است که مربوط‌به چند حوزه‌ی کلیدی هستند. این حوزه‌ها عبارت‌اند از رفتار، ارتباط، انسجام حسی، و توسعه‌ی مهارت‌های اجتماعی. پرداختن به این موارد نیاز به همکاری نزدیک بین والدین، معلمان، متخصصان آموزشی خاص و متخصصان سلامت روان دارد.

تحلیل رفتار کاربردی (ABA): ABA اغلب در مدارس و کلینیک‌ها برای کمک به کودک برای یادگیری رفتاری‌های مثبت و کاهش رفتارهای منفی استفاده می‌شود. این رویکرد می‌تواند موجب بهبودی در طیف وسیعی از مهارت‌ها شود و انواع مختلفی از آن برای استفاده در موقعیت‌های متفاوت وجود دارد شامل:

 • آموزش‌های آزمایش مجزا (DTT) که از درس‌های ساده و حمایت‌های مثبت استفاده می‌کند.
 • آموزش پاسخ محور (PRT) که موجب تقویت انگیزه برای یادگیری و برقراری ارتباط می‌شود.
 • مداخله رفتاری فشرده اولیه (EIBI) برای کودکان زیر پنج سال بهترین روش است.
 • مداخله‌ی رفتاری شفاهی (VBI) که روی مهارت‌های گفتاری تاکید دارد.

فلورتایم

رویکرد مبتنی بر روابط و تفاوت‌های فردی و توسعه‌ای (DIR): این نوع درمان بیشتر با عنوان فلورتایم (Floortime) شناخته می‌شود. در این روش کودک به همراه والد خود در زمین بازی قرار می‌گیرد و به فعالیت‌هایی که او دوست دارد، مشغول می‌شوند. این به معنای حمایت از رشد عاطفی و فکری کودک با کمک به او برای یادگیری مهارت‌هایی در زمینه‌ی ارتباطات و احساسات است.

درمان و آموزش کودکان اوتیسمی و کودکان دارای نقص ارتباطی وابسته (TEACCH): در این روش درمان از نشانه‌های بصری مانند کارت‌های تصاویر برای کمک به یادگیری مهارت‌های روزمره‌ای نظیر لباس پوشیدن استفاده می‌شود. اطلاعات به بخش‌های کوچکی شکسته می‌شوند (مراحل کوچک) تا او بتواند آسانتر آن‌ها را فرا گیرد.

PECS

سیستم ارتباطی تبادل تصویر (PECS): در این رویکرد درمانی به‌جای کارت‌های تصاویر از نمادهایی استفاده می‌شود. کودک یاد می‌گیرد که سوالاتی بپرسد و ازطریق نمادهای ویژه ارتباط برقرار کند.

کاردرمانی: این نوع از درمان به کودک کمک می‌کند مهارت‌های زندگی مانند غذا خوردن و لباس پوشیدن و توالت رفتن را یاد بگیرد و نحوه‌ی ارتباط برقرار کردن با دیگران را بفهمد. هدف از این مهارت‌ها، کمک به استقلال او است.

درمان انسجام حسی: اگر کودک به آسانی توسط چیزهایی نظیر چراغ‌های روشن، صداهای خاص یا لمس شدن ناراحت می‌شود، این نوع درمان می‌تواند به او کمک کند تا با آن نوع اطلاعات حسی برخورد مناسبی داشته باشد.

درمان‌های رژیمی و دارویی

هدف از تجویز دارو این است که مشارکت فرد بیمار در فعالیت‌هایی نظیر درمان‌های رفتاری و گفتاری راحت‌تر شود. به این منظور ممکن است داروهایی که برای درمان اضطراب، مشکلات توجه، افسردگی، بیش‌فعالی و تکانشگری استفاده می‌شوند، تجویز شوند. این داروها اوتیسم را درمان نمی‌کنند (هنوز درمانی برای اوتیسم شناخته نشده است) اما می‌توانند در بهبود علایم پشت صحنه‌ی ناتوانی فرد برای حرکت در مسیر یادگیری و رشد مؤثر باشند.

شواهدی وجود دارد که افراد مبتلا به اوتیسم ممکن است دارای کمبودهای خاصی در برخی ویتامین‌ها و مواد معدنی باشند. این کمبودها موجب اختلال طیف اوتیسم نمی‌شوند. بااین‌حال مکمل‌هایی ممکن است برای بهبود تغذیه توصیه شوند. ویتامین B و منیزیوم دو مورد از رایج‌ترین مکمل‌هایی هستند که برای افراد مبتلا به اوتیسم توصیه می‌شوند. البته باید درباره‌ی استفاده‌ی ‌بیش از حد این مکمل‌ها دقت کرد. تغییرات رژیم غذایی نیز ممکن است در درمان برخی از علایم اوتیسم مفید باشند. برای مثال حذف آلرژن‌ها از رژیم غذایی ممکن است موجب بهبود مشکلات مرتبط با رفتار شود.

داروی اوتیسم

داروهای مورد استفاده در درمان علایم اوتیسم

هیچ درمانی برای اختلال طیف اوتیسم وجود ندارد و هم‌اکنون دارویی نیز برای درمان آن موجود نیست بااین‌حال برخی از داروها می‌توانند برای درمان علایم مرتبطی نظیر افسردگی، تشنج، بی‌خوابی و مشکلات تمرکز تجویز شوند. مطالعات نشان داده‌اند که بهترین نتیجه، با استفاده از درمان‌هایی دارویی در ترکیب با درمان‌های رفتاری حاصل می‌شود. ریسپریدون تنها داروی تأیید شده توسط سازمان غذا و داروی آمریکا برای کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم است. این دارو می‌تواند برای کودکان سن ۱۶-۵ سال برای کمک به مشکل تحریک‌پذیری آن‌ها تجویز شود. برخی از پزشکان در شرایط خاصی داروهای دیگری را نیز ممکن است، تجویز کنند مانند مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs)، داروهای ضداضطراب یا داروهای محرک، اما این داروها از طرف سازمان غذا و دارو برای اختلال طیف اوتیسم مورد تأیید قرار نگرفته‌اند.

حیوان درمانی

درمان‌های مکمل

این درمان‌ها ممکن است به بهبود یادگیری و مهارت‌های ارتباطی در برخی افراد مبتلا به اوتیسم کمک کنند. درمان‌های مکمل شامل موسیقی‌درمانی، حیوان‌درمانی مثل اسب‌سواری باشد.

تغذیه

کارشناسان رژیم غذایی خاصی را برای کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم توصیه نمی‌کنند اما دریافت رژیم غذایی مناسب مهم است. برخی از کودکان مبتلا به ASD غذای خود را محدود می‌کنند و فقط از برخی از غذاها استفاده می‌کنند یا اینکه والدین آن‌ها با هدف کمک به بهبود علایم سعی می‌کنند موادی نظیر گلوتن را از رژیم غذایی آن‌ها حذف می‌کنند. بااین‌حال هیچ پژوهشی وجود ندارد که تأیید کند حذف گلوتن یا کازئین (پروتئین‌های موجود در گندم و شیر) از رژیم غذایی آن‌ها در درمان علایم ASD کمک کننده است و محدود کردن غذاهایی نظیر لبنیات می‌تواند از توسعه‌ی مناسب استخوان‌ها پیشگیری کند. کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم اغلب نسبت به کودکان سالم استخوان‌های نازکتری دارند بنابراین مصرف غذاهای سازنده‌ی استخوان اهمیت دارد.

والدین کودکان مبتلا به اوتیسم اغلب با چالش‌‌های فراوانی در زمینه‌ی غذا رو‌به‌رو هستند. این مشکلات می‌توانند شامل مواردی مانند آلرژی‌ها باشند. یا اینکه ممکن است کودک در هنگام بلع دچار مشکل شود. او ممکن است دارای عادت ناخنک زدن به غذا باشد و از برخی از غذا متنفر باشد و از خوردن آن‌ها اجتناب کند. او همچنین ممکن است در زمینه‌ی هضم غذا نیز دچار مشکل شود.

رژیم غذایی در کودکان مبتلا به اوتیسم

رژیم‌های خاص

شواهد محکمی درمورد اینکه رژیم‌های غذایی خاصی بتوانند به کودکان مبتلا به اوتیسم کمک کنند، موجود نیست. اوتیسم یک اختلال مغزی پیچیده است. اگرچه شاید به‌نظر برسد که حذف برخی از غذاهای خاص می‌تواند به بهبود علایم کودک کمک کند، این کار ممکن است حقیقتا موحب آسیب بیشتر شود. برای مثال کودکان مبتلا به اوتیسم اغلب دارای استخوان‌های نازک‌تری هستند. محصولات لبنی حاوی مواد مغذی هستند که می‌توانند به استحکام بیشتر استخوان‌ها کمک کنند. رژیم غذایی کودک باید تأمین‌کننده‌ی نیازهای تغذیه‌ای او باشد و به بهبود علایم بیماری او کمک کند. بهترین کار مشورت با پزشک و متخصص تغذیه است. آن‌ها به طراحی یک رژیم غذایی مناسب برای کودک کمک می‌کنند. برخی از کودکان مبتلا به اوتیسم دارای مشکلات گوارشی نظیر یبوست، درد شکم، یا حالت تهوع و استفراغ هستند. پزشک با توصیه‌ی یک رژیم غذایی مناسب می‌تواند از بدتر شدن این علایم جلوگیری کند. باید به‌خاطر داشت که نیازهای تغذیه‌ای با گذشت زمان دچار تغییر می‌شوند. مشورت با متخصص تغذیه کمک می‌کند که رژیم غذایی کودک نیازهای او را هماهنگ با رشد او برآورده سازد.

مکمل ها

آیا مکمل‌ها مفیدند؟

بسیاری از مطالعات نشان می‌دهند که مکمل‌ها می‌توانند موجب تقویت تغذیه و تسکین برخی از علایم ASD شوند. برای مثال:

اسیدهای چرب: اسیدهای چرب ضروری (EFAs) به توسعه‌ی مغز و سیستم ایمنی کمک می‌کنند. امگا ۳ و امگا ۶ ترکیبات مهمی در این زمینه هستند. بدن این ترکیبات را نمی‌سازد بنابراین لازم است که از غذاها یا مکمل‌ها تأمین شوند. امگا ۳ در غذاهای دریایی وجود دارد. امگا ۶ نیز در گوشت، تخم‌مرغ، لبنیات و روغن‌های گیاهی وجود دارد.

پروبیوتیک‌ها: بدن برای انجام عمل هضم به باکتری‌های خوب نیاز دارد. این باکتری‌ها در دستگاه گوارش زندگی می‌کنند. مکمل‌های پروبیوتیکی حاوی این میکروب‌های مفید هستند. این مواد همچنین در کنترل تورم و التهاب نیز کمک می‌کنند که هر دوی این‌ها ارتباط نزدیکی با اوتیسم دارند.

ویتامین‌ها و مواد معدنی: این موضوع برای کودکان اوتیسمی معمول است که مقادیر کافی از این مواد را دریافت نکنند. علت، عادات غذایی سخت‌گیرانه کودک مبتلا است. مکمل‌های مواد معدنی و ویتامینی می‌توانند به ایجاد تعادل در سیستم کودک و اطمینان از اینکه او همه‌ی مواد مغذی مورد نیاز بدنش را دریافت می‌کند، کمک کنند.

یک رژیم غذایی سالم برای کودک اهمیت زیادی دارد اما تنها یک قطعه‌ی مهم از پازل است. پزشک کودک به ایجاد تعادل بین تغذیه و درمان‌های دارویی و روانشناختی کمک می‌کند. یک رژیم غذایی مناسب می‌تواند در کاهش علایم اوتیسم و اثربخشی دیگر درمان‌ها مؤثر باشد.

آیا می‌توان از بروز اوتیسم پیشگیری کرد؟

پزشکان نمی‌دانند که دقیقا چه چیزی موجب اوتیسم می‌شود اما آن‌ها اعتقاد دارند که ژن‌ها بیشترین نقش را در زمینه‌ی ابتلای یک کودک به اوتیسم دارند. در موارد نادری هم پزشکان می‌گویند که اگر مادر در دوران بارداری با مواد شیمیایی خاصی مواجه شود، نوزاد ممکن است با نقایص تولد متولد شود اما تشخیص اوتیسم در نوزاد متولد نشده ممکن نیست.

اگرچه نمی‌توان از داشتن یک کودک مبتلا به اوتیسم جلوگیری کرد، ولی با انجام تغییراتی در سبک زندگی می‌توان میزان خطر را کاهش داد:

 • زندگی سالم: انجام چکاپ‌های معمول، مصرف رژیم‌های غذایی متعادل، ورزش، مراقبت‌های قبل از زایمان و مصرف تمام ویتامین‌ها و مکمل‌های توصیه شده.
 • عدم مصرف دارو در دوران بارداری: قبل از مصرف هر نوع دارویی باید با پزشک مشورت کرد. این امر به‌خصوص درباره‌ی برخی از داروهای ضدتشنج اهمیت زیادی دارد.
 • اجتناب از مصرف الکل: در هنگام بارداری از مصرف هرگونه مشروبات الکی باید اجتناب کرد.
 • درمان مشکلات سلامتی موجود: اگر فردی مبتلا به بیماری سلیاک یا بیماری فنیل‌کتونوری باشد، لازم است از توصیه‌های پزشک برای کنترل این وضعیت‌ها پیروی کند.
 • انجام واکسیناسیون: باید قبل از بارداری واکسن سرخچه (سرخک آلمانی) دریافت شود. این کار می‌تواند از بروز اوتیسم مرتبط با سرخچه جلوگیری کند.

اوتیسم بزرگسالان

آیا ممکن است افراد بالغ نیز مبتلا به اختلال اوتیسم تشخیص داده شوند؟

اختلال طیف اوتیسم معمولا در کودکان کم سن تشخیص داده می‌شود. والدین کودکان از همان ابتدا مراقب علایم کلاسیکی نظیر عدم تماس چشمی، حرکات تکراری و مباحث حسی هستند. علاوه‌بر این تمام کودکان توسط متخصص اطفال از نظر وجود علایم مرتبط با بیماری مورد بررسی قرار می‌گیرند. بنابراین اکثر موارد اختلال طیف اوتیسم تا سن دوسالگی تشخیص داده می‌شوند.

البته زمان چندانی از دوره‌ای که در آن برخی از کودکان بدون تشخیص درست و قرارگیری در دسته‌ی اختلالات طیف اوتیسم، برچسب ناتوان ذهنی را دریافت می‌کردند، نمی‌گذرد و این کودکان دیروز ممکن است افراد بالغ امروز باشند که بیماری آن‌ها به درستی تشخیص داده نشده است.

اگر فردی فکر می‌کند که ممکن است دچار این اختلال باشد، احتمالا در ابتدا دارای علایم نسبتا خفیفی بوده است که بیماری او در همان مراحل تشخیص داده نشده است. اما اگر فردی دارای علایم شدیدتری باشد احتمالا اشتباه تشخیصی رخ داده است. درگذشته در بسیاری از موارد اختلال طیف اوتیسم با اختلال کمبود توجه، اختلال وسواس یا دیگر مشکلات روانی اشتباه گرفته می‌شد.

برخی از بزرگسالان هنگامی که می‌بینند کودک آن‌ها یا یکی از اعضای خانواده مبتلا به اوتیسم تشخیص داده شده است، به‌دنبال تشخیص اختلال طیف اوتیسم در خود هستند. برخی نیز هنگامی که برای بیماری دیگری تحت درمان قرار می‌گیرند، ممکن است متوجه این وضعیت شوند.

برخی از افراد هم خودشان وارد عمل می‌شوند تا ببینند که آیا علایم و عادات آن‌ها ممکن است ناشی از ASD باشد. مشکل اینجا است که رویکرد مشخصی برای تشخیص ASD در افراد بالغ وجود ندارد. درواقع یافتن متخصص اوتیسم بزرگسالان دشوار است. یکسری آزمون‌های خودارزیابی نیز برای بزرگسالان وجود دارد که البته این ابزارها به‌خوبی تأیید نشده‌اند و به‌خودی‌خود نمی‌توانند تشخیصی حاصل کنند اما می‌توانند نقطه‌ی شروع خوب و موضوعی برای بحث با پزشک باشند.

یکی از دلایلی دشواری تشخیص ASD در افراد بالغ، این است که فرد بالغ قادر به مدیریت و حتی پنهان کردن علایم خود است. همچنین این موضوع دشوار است که اطلاعاتی درباره‌ی کودکی و توسعه‌ی فرد به‌دست آید. هنگام تشخیص بیماری در کودک والدین او مشارکت دارند اما درباره‌ی فرد بالغ ممکن است چنین وضعیتی نباشد. اگر والدین او قادر به مشارکت و پاسخگویی باشند، شاید پزشک بخواهد با آن‌ها صحبت کند. مسیر تشخیص اختلال اوتیسم در یک فرد بالغ ساده نیست اما بدون توجه به اینکه فرد به کدام مسیر برود، این مسئله مهم است که او بتواند مهارت‌های لازم برای مقابله با ضعف‌های خود را پیدا کند.

میزان شیوع اوتیسم

میزان شیوع اوتیسم طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری در میان کودکان آمریکایی در سال ۲۰۱۸، یک مورد از هر ۵۹ تولد بوده و میزان شیوع در حال افزایش بوده است. سازمان جهانی بهداشت فراوانی بیماری را در کل جهان یک مورد در هر ۱۶۰ تولد برآورد کرده است. در ایران هم طبق یک گزارش فراوانی موارد اوتیسم یک مورد از هر ۱۵۰ تولد گزارش شده است.

فراوانی اوتیسم در آمریکا

 


آروان در دومین مرحله از جذب سرمایه، ۲۰۰ میلیارد تومان ارزش گذاری شد

۱۰ دی ۱۳۹۷
8 بار
بدون نظر


استارتاپ جوان آروان که سه سال از زمان فعالیتش می‌گذرد، پس از جذب سرمایه‌ی ۲۰ تا ۴۰میلیاردتومانی هلدینگ فناپ، ۲۰۰میلیارد تومان ارزش‌گذاری شد. 

استارتاپ آروان با انتشار خبری در وبلاگش از توافق با هلدینگ فناپ برای سرمایه‌گذاری در قالب دومین مرحله از جذب سرمایه‌ی این استارتاپ خبر داد. براساس اطلاعات ارائه‌شده، افزایش سرمایه‌ی مرحله‌ی دوم شرکت نویان ابرآروان (سهامی خاص) به‌منظور توسعه‌ی زیرساخت یکپارچه‌ی ابری آروان با سرمایه‌گذاری توسعه‌ی فناوری اطلاعات و ارتباطات پاسارگاد آریان (فناپ) محقق شده است. 

براساس اعلام آروان، فناپ با سرمایه‌گذاری ۲۰ تا ۴۰میلیاردتومانی سهامش در آروان را به ۴۷درصد افزایش می‌دهد؛ ازاین‌رو، بیش از ۵۰درصد از سهام آروان همچنان دراختیار مؤسسان این استارتاپ باقی خواهد ماند. فناپ پیش‌ازاین نیز به‌عنوان اولین سرمایه‌گذار آروان ایفای نقش کرده بود. آروان درحالی موفق شده دومین مرحله از فرایند جذب سرمایه‌ی خود را با موفقیت به‌پایان برساند که این فرایند یک سال زمان برده است. پویا پیرحسینلو، اسپهبد اجرایی آروان، در یادداشتی که در وبلاگ آروان منتشر شده، به‌تفصیل فرایند یک‌ساله‌ی مذاکرات این استارتاپ با سرمایه‌گذاران مختلف را تشریح کرده که درنهایت، باعث شده آروان برای دومین‌بار با فناپ به‌توافق برسد. حسینلو دلایل آروان برای مذاکره با سایر سرمایه‌گذاران پیش از مراجعه‌ی دوباره به فناپ را در همان ابتدای کار، چنین تشریح کرده است:

هلدینگ فناپ علاقه‌مندی‌اش برای سرمایه‌گذاری مستقیم یا سرمایه‌گذاری مشترک (Co-Invest) را اعلام کرده بود؛ اما دو طرف (آروان و فناپ) تفاهم کرده بودند اگر توافق با گزینه‌ی مناسب دیگری ممکن باشد، احتمالا مزایای تنوع سرمایه‌گذار نتیجه‌ی بهتری برای آروان خواهد داشت. مذاکرات آروان با سرمایه‌گذاران درحدود یک سال طول کشید و در پایان، تصمیم جمعی با‌توجه‌به گزینه‌های موجود سرمایه‌گذاری هلدینگ فناپ بود.

آروان سه سال پیش، کارش را در قالب استارتاپ و با تولید و عرضه‌ی شبکه‌ی توزیع محتوا (CDN)‌ آغاز کرد و اکنون با عرضه‌ی نُه محصول حوزه‌ی ابری، تنها عرضه‌کننده‌ی زیرساخت یکپارچه‌ی ابری در ایران است. ارزش‌گذاری آروان در این مرحله برپایه‌ی پیش‌بینی‌های فروش دو سال آتی این شرکت و به‌شکل متغیر بین ۱۰۰ تا ۲۰۰میلیارد تومان برآورد شده است.

دکتر مجید قاسمی، رئیس هیئت‌مدیره‌ی فناپ و مدیرعامل بانک پاسارگاد، ضمن تجلیل از سخت‌کوشی‌های آروانی‌ها در سال‌های گذشته، آروان را استارتاپی متفاوت برشمرد که می‌تواند سرآغاز تحولات ملی شگرفی در حوزه‌ی فناوری اطلاعات و ارتباطات در سال‌های آینده‌ باشد.

دکتر جوانمردی، مدیرعامل فناپ، نیز درباره‌ی این افزایش سرمایه گفت:

فناپ درکنار اهداف تجاری و فناورانه‌‌اش، سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌های ممتاز را به‌ویژه در حوزه‌ی بومی‌سازی فناوری‌های راهبردی، بخشی از مسئولیت اجتماعی خود می‌داند و در این زمینه علاوه‌بر سرمایه‌گذاری در آروان، ظرفیت‌های فنی و تجاری سایر شرکت‌های زیرمجموعه‌اش را دراختیار این شرکت پیشرو قرار می‌­دهد.

دیدگاه شما دراین‌باره چیست؟ آیا با سرمایه‌گذاری هلدینگ‌های معتبر کشور در استارتاپ‌های نوپا و خوش‌آتیه موافق‌اید؟


نیم نگاه زومجی: Super Smash Bros Ultimate

۹ دی ۱۳۹۷
9 بار
بدون نظر
نیم نگاه زومجی: Super Smash Bros Ultimate – زومجی

داغ‌ترین مطالب هفته
شاخه‌های برتر
خانواده زومجی

عضویت در خبرنامه


دانلود آهنگ مجید خراطها چشمام

۹ دی ۱۳۹۷
دسته‌بندی نشده
0 بار
بدون نظر

این مطلب از وب سایت دان موزیک • دانلود آهنگ. انتشار گردید.

دانلود آهنگ مجید خراطها چشمام

در این پست می توانید آهنگ مجید خراطها چشمام را با دو کیفیت اصلی ۱۲۸ و ۳۲۰ به همراه متن اهنگ دانلود کنید

دانلود آهنگ مجید خراطها چشمام

download song | Singer: Majid Kharatha | Song name: Cheshmam  | With the text song Share To Majid Kharatha-Cheshmam Mo on your social network

خواننده نام آهنگ تنظیم دسته بندی
مجید خراطها چشمام حمید احدی ترانه غمگین

 

تکس موزیک مجید خراطها چشمام

 

🎵 یه وقتایی هرچی صداتو میبری 🎵

🎵 بالاتر کمتر صداتو میشنون 🎵

🎵 اما یه وقتا چشماته که داد میزنه … 🎵

🎵 الان چشمام باهات حرف داره 🎵

🎵 یه دقیقه تو چشام نگاه کن هیچی نگو 🎵

🎵 چشمامو میبینی میبینی داغونم 🎵

🎵 داغونه این خونه خونه دلتنگه 🎵

🎵 خونمون دلتنگه دلتنگ چشماتو چشماتو 🎵

🎵 میبینم میبینم سردی تو چه خونسردی 🎵

🎵 انگار اصلا نمیدونی با خودم گیرم 🎵

🎵 از چی دلگیرم تو خودم میرم 🎵

🎵 ولی چشمات که میدونه تو 🎵

🎵 یه بی اعصاب من یه دیوونه من بی تقصیرم 🎵

🎵 انگار اصلا نمیدونی با خودم گیرم 🎵

🎵 از چی دلگیرم هی تو خودم میرم 🎵

🎵 ولی چشمات که میدونه تو یه 🎵

🎵 بی اعصاب من یه دیوونه من بی تقصیرم 🎵

🎵 چشمامو میبینی میبینی داغونم 🎵

🎵 داغونه این خونه خونه دلتنگه 🎵

🎵 خونمون دلتنگه دلتنگ چشماتو چشماتو میبینم 🎵

🎵 میبینم سردی تو چه خونسردی 🎵

 

 

دانلود آهنگ مجید خراطها چشمام


بررسی ارتباط امن P2P‌ در پیامرسان آی‌ گپ

۹ دی ۱۳۹۷
12 بار
بدون نظر


پیام‌رسان آی‌گپ از قابلیت جذابی رونمایی کرده است تا پاسخ مناسبی به دغدغه‌ی مسائل امنیتی کاربران حول اپلیکیشن پیام‌رسان‌‌های داخلی باشد.

پیام‌رسان آی‌گپ اخیرا قابلیت تماس تصویری از نوع اتصال P2P را رونمایی کرد. در ادامه ویدئوی زومیت از کیفیت تماس تصویری و همچنین آزمایش اتصال P2P را مشاهده می‌کنید:

 

با بروز مشکلات امنیتی و سرقت اطلاعات کاربران در فضای مجازی، امنیت به یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌ی کاربران تبدیل شده است. درحال‌حاضر به‌دلیل انتقال روزانه‌ی بخش زیادی از اطلاعات شخصی در پیام‌رسان‌ها، نگرانی از افشای اطلاعات شخصی این سرویس‌ها، بیش از سایر بخش‌های فضای مجازی وجود دارد. به همین دلیل همواره امن‌ترین سرویس‌ها، از محبوب‌ترین نمونه‌های موجود نیز بین کاربران به شمار می‌روند. طی سالیان گذشته همواره روش‌های امنیتی جدیدی ایجاد شده است تا باگ و نقاط ضعف امنیتی موجود در ارتباط کاربران را از بین ببرند. یکی از جدید‌ترین نمونه‌های توسعه‌یافته، رمزگذاری سرتاسری (End-to-End‌ Encryption) است.

رمز‌گذاری End-to-End

سازندگان اپلیکیشن‌های پیام‌رسان برای افزایش امنیت و کسب اعتماد کاربران، از راه‌حل رمزگذاری مبدا تا مقصد در سرویس‌های خود استفاده کرده‌اند. در این روش، دو کلید مخصوص و منحصربه‌فرد با نام کلید شخصی (Private Key) و کلید عمومی (Private Key) برای هر کاربر ایجاد می‌شود. پس از ارسال پیغام توسط کاربر مبدا، محتوا با کلید عمومی رمزنگاری می‌شود؛ اما نکته‌ی مهم اینجا است که این پیغام تنها توسط کلید شخصی مقصد قابل رمزگشایی بوده و هر تداخلی بین مسیر، منجر به از بین رفتن پیغام می‌شود. در این روش، سرور تنها وظیفه‌ی معرفی و اتصال دو کاربر به یکدیگر را دارد و نه‌تنها سرویس‌دهنده، بلکه تأمین‌کننده‌ی اینترنت نیز قابلیت مشاهده‌ی محتوا را ندارد. واتساپ، سیگنال و تلگرام از این روش برای افزایش امنیت سرویس خود بهره می‌برند.

رمزگذاری edn to end

درحالی‌که رمزنگاری سرتاسری یکی از بهترین روش‌های موجود برای ایجاد ارتباطی امن محسوب می‌شود؛ بزرگ‌ترین نگرانی کاربران سواستفاده شرکت‌های ارایه‌دهنده‌ی این بسترها است. برخی از شرکت‌ها با ایجاد یک Backdoor شرایطی را فراهم می‌کنند تا در صورت نیاز، اقدام به رمزگشایی پیام‌های مورد نیاز در سرور کنند و در ادامه با رمزگذاری مجدد آن‌‌ها، این بسته‌ی داده را برای کاربر مقصد ارسال کنند. این روش توسط بسیاری از شرکت‌های نام‌دار مورد استفاده قرار گرفته بود؛ تا جایی که ادوارد اسنودن خبر از وجود بک‌دور در اپلیکیشن اسکایپ داده بود که مایکروسافت امکان مشاهده و ارائه‌ی محتوای داده‌ها به سازمان‌های امنیتی ایالات متحده اعم از NSA را می‌‌داد.

ارتباط و رمز‌گذاری P2P

یکی از روش‌های جدید ایجاد بستری امن برای ارسال و دریافت داده‌ها، ارتباط P2P یا نقطه به نقطه است. در این دسته از ارتباط، سرور دیگر به‌عنوان پل ارتباطی میانی کاربران نقشی نخواهد داشت و ارسال‌کننده و گیرنده‌ به‌صورت مستقیم به یکدیگر متصل می‌شوند تا نگرانی از وجود بک‌دور و دزدی اطلاعات توسط سرویس‌دهنده از بین برود. 

پیام‌رسان iGap به‌تازگی با استفاده از این روش، خبر از افزایش امنیت سرویس خود داده است تا کاربران از ارتباط امن خود اطمینان حاصل کنند. اپلیکیشن‌های اندکی از این روش در سرویس‌های خود بهره برده‌اند که می‌تواند به بیت‌چت اشاره کرد. آی‌گپ پیش‌تر برای اطمینان کاربران از عدم وجود هرگونه بک‌دور در اپلیکیشن خود، کد‌های آن را در گیت‌هاب منتشر کرده بود.

زومیت برای بررسی نحوه‌ی عملکرد ارتباط P2P پیام‌رسان آی‌گپ، از دو گوشی درون یک شبکه استفاده کرده است که در وهله‌ی اول به اینترنت نیز متصل هستند. با قطع اینترنت شبکه، مشاهده می‌شود که ارتباط دو کاربر به‌دلیل اتصال P2P و عدم نقش سرور در آن، از بین نمی‌رود. همین موضوع در خصوص اتصال به شبکه‌ی دیتا اپراتور‌ها صادق است و کاربران ازطریق این شبکه، مستقیم به یکدیگر متصل خواهند شد و سرور پیام‌رسان نقشی نخواهد داشت.

البته باید در نظر داشته باشید که این موضوع به معنای عدم نیاز به اینترنت برای مکالمه یا ارسال پیام در آی‌گپ نیست. این‌ آزمایش صرفا برای بررسی صحبت گفته‌های مدیران آی‌گپ انجام شد و کاربران برای ارتباط با یکدیگر، همچنان نیاز به اتصال به اینترنت دارند. تنها در صورتی‌که مثل شرایط آزمایش زومیت هر دو کاربر به شبکه‌‌ای محلی (Lan یا Wifi) متصل باشند، نیازی به وجود اینترنت نیست که باتوجه‌به ماهیت شبکه‌های محلی، این شرایط به‌ندرت پیش می‌آید.


مرسدس AMG E63S با تیونینگ جی پاور معرفی شد

۹ دی ۱۳۹۷
8 بار
بدون نظر


جی پاور که بیشتر به‌خاطر تیونینگ محصولات بی‌ام‌و شناخته می‌شود، این‌بار به سراغ سدان اسپرت مرسدس بنز AMG E63S رفته و قدرت این مدل را تا نزدیک ۸۰۰ اسب‌بخار ارتقا داده است.

اوایل سال جاری میلادی بود که برابوس (Brabus) از کیت تقویت خود برای مرسدس بنز AMG E63S رونمایی کرده بود که نصب آن روی این مدل، توانایی‌های این خودرو را در هر یک سوپر اسپرت ارتقا می‌داد.

در پاسخ به برابوس، جی پاور (G-Power) نیز در یکی از جدیدترین پروژه‌ها به سراغ این خودرو رفته تا قدرت ۶۰۳ اسب‌بخاری و گشتاور ۸۵۰ نیوتون‌متری E63S را که از نظر تیونرها کافی نیست، افزایش دهد. انجام این کار برای جی پاور چندان سخت نیست چون این شرکت چندی پیش از کیت تقویت مشابهی برای مرسدس AMG C63 S رونمایی کرده بود که قدرت پیشرانه‌ی ۴ لیتری V8 این خودرو را ۱۸۸ اسب‌بخار و گشتاور ۱۵۰ نیوتون‌متر افزایش می‌داد. به این ترتیب جی پاور توانسته بود C63 S کوچک را با قدرت ۸۰۰ اسب بخار و گشتاور ۱۰۰۰ نیوتون‌متر تبدیل به یک خودروی سوپر اسپرت کند.

g-power e63s

برگردیم به E63 S جدید جی پاور که حالا با قدرت ۷۸۹ اسب بخاری خود می‌تواند در ۳.۱ ثانیه سرعت خود را از حالت سکون به ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت رسانده و سپس تا بیش از ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت به شتابگیری ادامه دهد. این اعداد و ارقام شگفت‌انگیز به کمک کیت نرم‌افزاری و سخت‌افزاری جی پاور به دست آمده‌اند. جی پاور در قدم نخست نرم‌افزار جدید خود با نام Performance Software V3 را روی واحد کنترل الکترونیکی موتور خودرو نصب کرده است. مزیت این نرم‌افزار در این است که تاثیر منفی روی دوام و کارکرد پیشرانه ندارد و همچنین به‌سادگی قبل می‌توان در صورت خرابی، پیشرانه را عیب‌یابی کرد.

g-power e63s

مقاله‌های مرتبط:

در قدم بعدی به تغییرات سخت‌افزاری می‌رسیم، جایی که تیونر از یک جفت توربوشارژر جدید استفاده کرده که بدنه‌ی اصلی آن‌ها با فناوری CNC تولید شده‌اند و توربین‌ها نیز دارای شکل آیرودینامیک‌تری هستند تا راندمان بالاتری داشته باشند. تغییر دیگر نیز به سیستم اگزوز بر می‌گردد که از یک ست اگزوز اسپرت از جنس فولاد ضدزنگ و مبدل کاتالیستی جدیدی تشکیل شده است.

g-power e63s

با نگاهی به ساخته‌ی جدید جی پاور هم توجه‌تان به رینگ‌های ۲۱ اینچی جدید این خودرو با نام هاریکن RR جلب خواهد شد که سطح آن‌ها با الماس، ماشین کاری شده است. تغییرات ظاهری دیگر محدود به حاشیه‌ی مشکی رنگ پنجره‌های جانبی، اسپویلر عقب، نوشته‌های بیرونی مشکی رنگ و قاب آینه‌های جانبی مشکی رنگ هستند.

g-power e63s

 


کشف یکی از بزرگ ترین اسرار همانندسازی DNA

۹ دی ۱۳۹۷
6 بار
بدون نظر


دانشمندان توالی‌های تنظیم‌کننده‌ی زمان‌بندی همانندسازی DNA را پیدا کردند.

همانندسازی DNA بزرگ‌ترین جادوی طبیعت است. پس از گذشت بیش از نیم قرن پژوهش در زمینه‌ی ژنتیک ملکولی شاید آسان باشد که فرض کنیم تمام زوایای این فرایند را کشف کرده‌ایم، اما درواقع چنین نیست. پژوهشگران طی مطالعه‌ای با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته جزئیات مهمی از این فرایند را کشف کرده‌اند که نشان می‌دهد DNA چگونه همانندسازی خود را از نظر زمانی برنامه‌ریزی می‌کند. دیوید گیلبرت از دانشگاه ایالتی فلوریدا می‌گوید:

این موضوع به‌راستی یک معما بوده است. به‌نظر می‌رسد که همانندسازی دربرابر هر چه که ما برای آشفته‌سازی آن انجام می‌دهیم، دارای انعطاف‌پذیری باشد. ما این فرایند را با جزئیات تشریح کرده‌ایم و نشان داده‌ایم که این فرایند در انواع مختلف سلول‌ها تغییر می‌کند و در حالت بیماری به‌هم می‌خورد، اما تاکنون ما نتوانسته بودیم که قطعه‌ی نهایی را پیدا کنیم: عناصر کنترلی یا توالی‌هایی از DNA که همانندسازی را کنترل می‌کنند.

مقاله‌های مرتبط:

اگر هر کتاب درسی مرتبط با این موضوع را باز کنید، دیاگرامی را می‌بینید که نشان می‌دهد چگونه رشته‌های طویل DNA مانند پازلی بزرگ، رشته‌های نسبتا یکسانی را با به‌خدمت‌گرفتن شیمی هوشمند و پروتئین‌های سختکوش می‌سازند و اکثر ما تصور واضحی از این فرایند آنزیمی داریم و فکر می‌کنیم همه‌چیز آن معلوم است. اما برای پژوهشگران، پیچیدگی‌های این فرایند به‌خصوص در موجوداتی نظیر پستانداران، مسئله‌ای چالش‌برانگیز بوده است.

زمان‌بندی در این فرایند بسیار مهم است. با این حال مطالعه روی پروتئین‌های تنظیمی نشان می‌دهد که ظاهرا این عوامل، نقش اصلی را در این زمینه بر عهده ندارند. بر این اساس ریتم‌های دقیق پشت‌صحنه‌ی همانندسازی باید بیشتر مربوط به عمل مولکول DNA روی خودش باشد (نه مربوط به آنزیم‌ها).

کریسپر

برای کشف ساختارهای شیمیایی کنترل‌کننده‌ی زمان‌بندی همانندسازی DNA، گیلبرت و همکارانش از تکنولوژی کریسپر برای ایجاد برش در کروموزوم‌های موش استفاده کردند تا ببینند کدام عوامل سبب ایجاد تغییر می‌شوند. کریسپر یک ابزار ملکولی مبتنی برفرایندی است که باکتری برای شناسایی ژن‌های ویروس‌های تهدیدکننده از آن استفاده می‌کند. وقتی که یک کد ژنتیکی خاص شناسایی شد، آنزیم‌های مرتبط با کریسپر می‌توانند توالی را بشکنند و تهدید را از بین ببرند. پژوهشگران می‌توانند از این سیستم برای بریدن هر توالی مشخص‌شده‌ از DNA استفاده کنند. گیلبرت از این تکنولوژی برای مورد هدف قرار دادن ساختارهای مختلف درون DNAی سلول‌های بنیادی جنینی موش استفاده کرد تا آن‌ها را دچار تغییر کرده یا اینکه به‌کلی برش دهد. تمرکز اولیه روی سایت‌های اتصال برای پروتئینی بود که عامل اتصال‌دهنده‌ی CCCTC یا CTCF نام دارد. این پروتئین به تنظیم فرایند رونویسی کمک می‌کند و ناحیه‌ی استقرار آن، محلی طبیعی برای جستجو به‌دنبال عوامل کنترل‌کننده‌ی این فرایندها محسوب می‌شود. با این حال، دستکاری این منطقه تاثیر ناچیزی روی زمان‌بندی واقعی فرایند همانند‌سازی داشت، پس باید موضوع دیگری در میان باشد.

در ادامه پژوهشگران یک آنالیز سه‌بعدی با وضوح بالا از سایت‌های تماس DNA با خودش، انجام دادند و موفق شدند چندین موقعیت کلیدی را خارج از محدوده‌ی مرتبط با CTFC پیدا کنند. شکستن این اتصالات موجب هرج‌و‌مرج شد؛ زمان‌بندی همانندسازی به‌هم خورد؛ ساختار خود DNA ضعیف شد و عمل رونویسی نیز از بین رفت. گیلبرت می‌گوید:

حذف این عناصر موجب تغییر زمان همانندسازی قطعه‌ی DNA شد و این لحظه‌ی شگفت‌آوری بود.

نتایج آن‌ها، راه را برای انجام پژوهش‌های جدید در زمینه‌ی مباحث مرتبط با سلامتی و آسیب‌شناسی باز می‌کند. با تعیین دقیق مکانیسم‌های مسئول زمان‌بندی همانندسازی DNA، پژوهشگران شاید بتوانند فرایندهایی را که موجب بروز برخی بیماری می‌شود، کشف کنند. گیلبرت می‌گوید:

همانندسازی در موقعیت‌ها و زمان‌های متفاوت، شاید منجر به ایجاد ساختارهای کاملا متفاوتی شود.


دومین بورس بزرگ اوراق بهادار آلمان، صرافی ارز دیجیتال با کارمزد صفر درصد راه‌اندازی می‌کند

۹ دی ۱۳۹۷
8 بار
بدون نظر


ارزهای دیجیتال باوجود کاهش ارزش در سال جاری میلادی، مورد توجه بازیگران بزرگ دنیای سرمایه بوده‌اند و آلمان، یکی از مناطق علاقه‌مند به آن‌ها است.

گروه بورس و اوراق بهادار اشتوتگارت، دومین بازار بزرگ بورس و اوراق بهادار در آلمان، با همکاری موسسه‌ی بانک‌داری SolarisBank درحال همکاری برای راه‌اندازی یک صرافی ارز دیجیتال با کارمزد صفر درصد است.

برخی از فعالان بازار ارزهای دیجیتال، از ورود بازیگران سنتی بازار سرمایه به این صنعت جدید استقبال می‌کنند. برخی دیگر نیز اعتقاد دارند چنین حرکت‌هایی، مخالف ذات غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال است. به‌هرحال، هیچ‌کس نمی‌تواند جلوی رشد بازار و ورود به حوزه‌های جدید و پرسود را بگیرد.

تأسیس صرافی ارز دیجیتال با کارمزد صفر

مقاله‌های مرتبط:

در ماه می سال جاری میلادی، بورس اوراق بهادار اشتوتگارت اعلام کرد که را‌ه‌اندازی اپلیکیشن صرافی ارز دیجیتال با کارمزد صفر درصد، در برنامه‌های آن‌ها قرار دارد. اکنون و پس از چند ماه از اعلام آن برنامه، زیرساخت‌های اولیه برای راه‌اندازی این سرویس، آماده شده‌اند. درواقع، غول‌های صرافی آلمان درحال همکاری با یک شرکت فین‌تک آلمانی و پلتفرم بانک‌داری سولاریس‌بانک هستند تا این صرافی، هرچه زودتر رونمایی شود.

با ترکیب تلاش‌ها و مهارت‌های شرکت‌های فوق، یک صرافی ارز رمزنگاری‌شده تأسیس خواهد شد که به‌احتمال زیاد، کار خود را از ابتدای سال ۲۰۱۹ شروع می‌کند. این صرافی، برای راه‌اندازی ویژگی‌های اولیه‌ی خود، از پلتفرم مالی سولاریس‌بانک استفاده خواهد کرد.

صرافی ارز دیجیتال

بورس اوراق بهادار اشتوتگارت از سال ۱۸۶۰ فعالیت خود را شروع کرده است و امروز، نهمین صرافی بزرگ اوراق بهادار در اروپا محسوب می‌شود. حضور این بورس معتبر در پروژه‌ی صرافی، اعتماد و اطمینان لازم را در بین کاربران ایجاد خواهد کرد.

جزئیات همکاری سولاریس‌بانک با بورس اشتوتگارت، در مصاحبه‌ای خبری بیان شد. مدیرعامل سولاریس‌بانک یعنی رولاند فولتز، درباره‌ی این پروژه و نتایج آن بسیار خوش‌بین بود. او در مصاحبه با خبرنگاران گفت:

یک پلتفرم تجاری پایدار، کاربردی و قابل‌اطمینان، بخش اولیه از چشم‌انداز آتی ما با هدف ساخت جهانی چندمنظوره متشکل از پول‌های سنتی و ارزهای دیجیتال است.

به‌نظر می‌رسد از بین بردن فاصله میان دنیای ارزهای دیجیتال و پول‌های سنتی، هدف اصلی پروژه باشد. صرافی امن حاصل از این همکاری، تا حداکثر ۱۰۰ هزار یورو دارایی کاربران را به‌صورت امن محافظت می‌کند. نظارت بر صرافی نیز برعهده‌ی سازمان‌های قانون‌گذار آلمانی همچون BaFin و Bundesbank خواهد بود.

جزئیات دیگر از راه‌اندازی صرافی ارز دیجیتال آلمانی، امکان تبادل و خرید و فروش بیت کوین و اتریوم را جزو قابلیت‌های اصلی آن معرفی می‌کند. به‌علاوه،‌ پلتفرمی برای ارائه و خرید‌وفروش ICO نیز از ابتدای سال جاری میلادی در همین ارتباط معرفی شد که هنوز در دست ساخت است.

موسسه‌های مالی بزرگ، در حال نزدیک شدن به صنعت ارز دیجیتال هستند. در نتیجه‌ی این نزدیکی، ظهور صرافی‌هایی همچون نمونه‌ی بالا، دورازانتظار نخواهد بود. درواقع چنین پروژه‌هایی، اعتماد و اطمینان به دنیای ارز دیجیتال را هم افزایش خواهند داد.